مروری بر الکسا اینترنت

مروری بر الکسا اینترنت

مقدمه

الکسا (Alexa) تحت مالکیت آمازون است، هدفش تبدیل داده های خام به اطلاعات آگاهی بخش است که به کاربران در بهینه سازی عملکرد سایت خود کمک کند. الکسا ترافیک کاربران اینترنت را از طریق نوار ابزار الکسا جمع آوری می کند، که از اولین ابزارها از نوع خود است. علیرغم وجود ستاره های در حال اوج گیری، هنوز الکسا معروف ترین ابزاری است که توسط خریداران رسانه آنلاین و بازاریاب ها برای ارزیابی وبسایت های شخص ثالث از نظر پتانسیل آگهی و تبلیغات استفاده می شود.

ویژگی های اصلی الکسا

نسخه رایگان شامل مجموعه محدودی از اندازه های مرور سایت است، شامل:

 • رتبه ترافیک الکسا: جهانی / محلی. این رتبه روزانه به روزرسانی می شود و میانگین ترکیب بازدید روزانه سایت و بازدید صفحات سایت در طی 3 ماه گذشته است.
 • اندازه های تعامل و درگیری کاربر: نرخ بازگشت (bounce rate)، بازدید صفحات (pageviews) و زمان صرف شده در سایت (daily time on site)
 • مخاطبان سایت: ویژگی های فردی / جغرافیایی
 • ترافیک
 • واژه های کلیدی (تنها 5 کلمه کلیدی در نسخه رایگان و نسخه 49 دلاری عرضه می شود)
 • سایت های سربالا (Upstream) و سرپایین (downstream)
 • بک لینک ها (در نسخه رایگان فقط 5 لینک نمایش می یابد، در نسخه پولی لیست کامل عرضه می شود)
 • سایت های مرتبط
 • ساب دامین های معروف
 • سرعت بارگذاری
 • توصیف سایت
 • جزئیات تماس

بسته ها و قیمت های سرویس الکسا

الکسا سه بسته قیمت مختلف ارائه کرده است:

 1. بسته 9.99 دلاری که پلن مبنا (Basic Package) نامیده می شود و شامل مجموعه محدودی از اندازه های مرور سایت است که قبلا ذکر شد. شامل کوئری جستجو، منابع ترافیک یا سایت های سرپایین نیست و تنها بک لینک ها و داده های دموگرافیک سایت را نمایش می دهد.
 2. بسته 49 دلار در ماه بسته بصیرت (Insight Package) نامیده می شود و شامل جزئیات بیشتری در مورد سنجش و ارزیابی سایت است و تحلیل کامل بک لینک ها، منابع ترافیک و سایت های سرپایین عرضه می شود اما تنها نمونه ای از کوئری جستجو عرضه می شود.
 3. بسته 149 دلار در ماه که بسته پیشرفته (Advanced Package) نامیده می شود. شامل لیست کامل بک لینک ها و تحلیل کلمات کلیدی سایت های دارای بیش از 200 میلیون بازدید صفحه در ماه است و علاوه بر این خصیصه های ارائه شده در بسته مبنا و بسته بصیرت را ارائه می کند.
 4. بسته 799 دلار در ماه که بسته ترافیک فوق پیشرفته () نامیده می شود شامل تمامی خدمات بسته پیشرفته است و برای سایت های دارای بش از 1 میلیارد بازدید سایت در ماه عرضه می شود.

الکسا در حال حاضر یک هفته آزمایش رایگان بسته های مبنا، بصریت و پیشرفته را به کاربران خود عرضه می کند.

رتبه الکسا چیست

نسخه رایگان (به ثبت نام نیاز دارد) ابزار مقایسه سایت ها را به همراه اندازه های مرور سایت عرضه می کند. امکان مقایسه رتبه الکسا تا 10 سایت وجود دارد. افزونه یا نوار ابزار الکسا رایگان است و کاربران می توانند آن را به جستجوگر وب خود اضافه کنند.

چه کسانی از سایت بازدید می کنند

تمامی نسخه های پولی به کاربر امکان مقایسه شاخص های تا 10 سایت را می دهند شامل: رتبه ترافیک الکسا، %دسترسی، %بازدید، نسبت بازدید به کاربر، % برگشت، زمان صرف شده در سایت، اندازه اعتبار، منابع ترافیک و مشخصات فردی یا دموگرافیک مخاطبان سایت.

چطوری بازدید کننده سایت را بشناسیم

این ابزار همچنین امکان جستجوی سایت های دارای رتبه ترافیک الکسای بالا را می دهد. نمای همگانی بیشتر از 500 سایت اول را در لیست دارد، در حالی که می توانید به سایت های دارای الکسای بالا برحسب کشور و دسته از قبیل تحصیلات، مالی و غیره نگاهی بیاندازید.

چگونه رنکینگ سایت را ببینیم

سایت الکسا امکان دانلود نوار ابزار الکسا را برای کاربران فراهم کرده است که شامل رتبه ترافیک الکسا، لینک های مرتبط، گزینه ماشین زمان و تحلیل جستجو است. هر کاربری که نوار ابزار را نصب کرده است داده های ترافیکی خود را به سرور الکسا ارسال می کند و بنابراین در داده های جمع آوری شده الکسا حضور دارد.

خصیصه دیگری که الکسا عرضه کرده است امکان ایجاد نوار ابزار شرکت خود است. می توان دکمه هایی که در نوار ابزار وجود دارد را انتخاب کرد، لوگوی شرکت را به آن افزوده و به کاربران امکان دانلود نوار ابزار خودتان را بدهید. این نوار ابزارهای برچسب سفید هنوز توسط فراساختار الکسا ارائه می شوند و هنوز داده های حیاتی جستجوی وب را به الکسا بر می گردانند.

آموزش فهمیدن رتبه سایت در گوگل

داده ها

طبق ادعای الکسا، داده های تعدادی از کاربران اینترنت که شامل میلیون ها کاربری می شود که یکی از هزاران افزونه جستجوگر وب را استفاده می کنند را نمونه گیری می کند. یکی از این افزونه ها نوار ابزار رتبه الکسا است. غیر از نوار ابزار الکسا، سایت مشخص نکرده است که از داده های کدام افزونه ها برای رد گیری فعالیت کاربران وب استفاده می کند اما ممکن است بتوان حدس زد که بعضی از گزینه ها شامل افزونه هایی است که توسط گروه آمازون برای نمونه گیری داده ها استفاده می شود.

از دید کاربران، نوار ابزار یا افزاونه الکسا با هر بار ویزیت سایت، اطلاعات ترافیکی را بلافاصله به الکسا بر می گرداند و از دیدگاه الکسا سهم هر کاربر میزان داده های جستجوی آن سایت در مجموعه الکسا است. بعضی از داده ها مستقیما در سایت جمع آوری می شود و این سایت هایی است که نصب اسکریپت الکسا در سایت خود را انتخاب کرده اند. الکسا سنجش سایت را در پلن های پولی موثق کرده و اسکریپت یا فایلی برای نصب در ریشه سایت عرضه می کند تا مقدار ترافیک و سایر شاخص ها بطور مستقیم و بدون نیاز به افزونه یا نوار ابزار اندازه گیری شود.

مخاطبان رنکینگ الکسا

 • بازاریاب های دیجیتال
 • مالکان سایت و ناشران
 • سرمایه گذاران کارآفرینی اینترنتی

تفاوت اینها در چیست

الکسا در ایالات متحده بطور وسیعی در دسترس مخاطبان اینترنت است. این سایت پشتوانه قدرت توزیع آمازون را در اختیار دارد. این ابزار بطور وسیعی توسط خریداران راسنه و بازاریاب ها جهت ارزیابی توان وبسایت های شخص ثالث برای اهداف آگهی و تبلیغات استفاده می شود. رتبه ترافیک الکسا یک نشانگر منحصر به فرد است که روزانه به روز شده و رتبه ترکیبی بازدید کنندگان روزانه و بازدید صفحات در سه ماه گذشته است.

UX

این ابزار نسبتا ساده و راحت استفاده می شود، شامل تعداد محدودی از فاکتورها است که در مقایسه با ابزارهای رقیب پیچیدگی و خطای کمتری دارد. بیشتر سنجش و اندازه ها مربوط به سه ماه گذشته است که در یک نگاه قابل تشخیص نیست اما دکمه اطلاعات بیشتر که به شکل علامت سئوال است هر فاکتور را تشریح و روشن می کند.

رتبه سایت در گوگل

چندین نمودار در این صفحه وجود دارد که جنبه بصری داده ها را بهتر می کند، اما داده های واقعی نمودارها را خیلی سخت می توان تفکیک کرده و رسم مجدد کرد زیرا نمودارها در قطع کوچک عرضه می شوند. اگر نمودارها امکان بزرگنمایی داشتند خیلی بهتر می شد و امکان بررسی جزئیات آنها فراهم می شد.

سایت های پربازدید ایران

بطور کلی در مقایسه با ابزارهای مشابه دیگر، طراحی الکسا تا حدودی تاریخ گذشته بنظر می رسد اما هنوز واضح و خلاقه است. همانطور که در صفحه معرفی الکسا با افتخار ادعا شده است، آنها بیشتر به مایه اهمیت می دهند تا سبک. طبق این ادعا، سایت نسبتا تمیز و سرراست است و امکانات بصری گیج کننده و حواس پرت ندارد و تنها داده های حقیقی که ارزش نمایش دارند را نمایش می دهند.

پربازدیدترین سایت های ایران

مزایا

الکسا بازنگری سهل الاستفاده، سریع و عمومی از سایت شما عرضه می کند. نسخه رایگان دارای دو گزینه است: مبنا که نیازی به حساب کاربری ندارد و نسخه وسیعتر مبنا که به ثبت نام سریع با نام کاربری و رمز عبور نیاز دارد. این سایت روی مایه موضوع بجای سبک و ظاهر متمرکز است و به سادگی می توان اطلاعات مورد نیاز را بدون هر گونه حواس پرتی بدست آورد.

رتبه الکسا یک خصیصه منحصر است که به عنوان نشانگر ترافیک برای بسیاری از سرمایه گذاران و مالکان سایت ها عمل می کند و این بخش الکسا را از سایت های مشابه جدا می کند. یکی از عوامل جالبی که این سایت عرضه می کند سایت های سربالا است که نمایانگر سایت هایی است که مددجویان قبل از ورود به سایت مورد نظر بازدید کرده اند (برعکس سایت های ارجاع دهنده).

نسخه پولی امکان مقایسه پارامترهای مختلف تا 10 سایت را می دهد که می تواند اطلاعات مفیدی در مورد رقبای یک سایت عرضه نماید. بخش داشبورد من (My Dashboard) امکان مدیریت داده ها را فراهم کرده و مقایسه سایت ها را برای رجوع بعدی ذخیره می کند و ارزیابی سئو از سایت می دهد و نوار ابزار اختصاصی سایت شما را می سازد.

اهمیت رتبه الکسا

سایر مزایا

 • واسط کاربری ساده
 • داده های معتبر برای سایت های امریکا
 • بارگذاری سریع داده ها
 • مرور عمومی بسیار مفید
 • رتبه الکسا
 • لیست سایت های سربالا
 • لیست سایت های دارای بالاترین رتبه الکسا
 • ابزار مقایسه ساده
 • نوار ابزار سفارشی

معایب

نسخه رایگان دارای فاکتورهای محدودی است و تنها نماینده نمونه ای از داده ها است. رتبه الکسای سایت های دارای ترافیک نسبتا کم به طور دقیق اندازه گیری نمی شود زیرا سایز نمونه و مخاطبان محوری محدود است. بخاطر پایین بودن سطح اطمینان و معناداری، مشخصات فردی مخاطبان عرضه نمی شود و نمرات عددی هر یک بیان نمی شود، اما فقط به صورت مربع های آبی عرضه می شود.

مزایا و معایت الکسا اینترنت

اندازه های مهمی از قبیل بازدید کنندگان منحصر (اولین بازدید) فقط برای سایت هایی در دسترس است که کد ثبت الکسا را در سایت خود کپی کرده اند. غیر از رتبه الکسا، نسخه مفصلی از اندازه ها به سادگی برای سایت های مشابه در دسترس است.

پیش فرض این است که الکسا دیدگاه کلی در مورد ترافیک اینترنت کاربران ارائه می کند، در حالی که سایت های ثبت شده و پولی بیشتر در ایالات متحده بوده و نوار ابزار تنها دارای نسخه انگلیسی است. ممکن است کشورهای خاصی به علت محدودیت زبانی کاربران زیادی از این نوار ابزار استفاده نکنند. یکی دیگر از محدودیت ها این است که کاربران نصب کننده نوار ابزار احتمالا گروه هدف خنثی نبوده که نمایانگر جمعیت کلی مصرف کنندگان اینترنت باشد. همانطور که اینترنت متحول می شود، روش های جمع آوری داده دیگر ممکن است بهتر از الکسا عمل کنند.

سایر معایب و محدودیت ها

 • محدودیت های نسخه رایگان
 • تعداد کاربران منحصر (بازدید اول) فقط برای سایت های مشترک دردسترس است.
 • بیشتر سایت های مشترک در ایالات متحده هستند
 • کم بودن ترافیک منجر به داده های نامعتبر و غیرپایا می شود
 • تجربه ساده برای کاربر
 • اندازه های عرضه شده در نسخه های مفصل را می توان به راحتی در سایت های مشابه یافت
 • نمودارها مبهم و برعکس هستند
 • برای بازاریاب های باهوش مناسب نیست
 • مستعد دستکاری و بهره کشی است
 • قدرت این ابزار به علت ارزشی است که آگهی دهندگان به آن بخشیده اند

خلاصه مطلب

الکسا دارای تاریخچه غنی در ارائه بینش تحلیلی برای محک زدن، مقایسه و بهینه سازی تجاری وب است. ابزارهای الکسا برای خدمت به بازاریاب های دیجیتال و مالکان سایت ها و همچنین ناشران و سرمایه گذاران طراحی شده است.

سنجش و داده های عرضه شده توسط الکسا برای رضایت بازاریاب های هوشمند کافی و رضایت بخش نیست. هرچند متخصصان بازاریابی به بازنگری سریع و مختصر علاقمند هستند، رتبه الکسا هنوز بهترین نشانگر محبوبیت سایت ها است و بنابراین برای کمک به تحلیل های رقابتی و تصمیمات تجاری خاص مفید است.

یکی از مهمترین عیب های پنل داده الکسا در این است که تا همین اخیرا داده های جهانی وی بیشتر از منابع و عمدتا سایت های ایالات متحده جمع آوری می شده است. هرچند از اوایل اکتبر 2014 الکسا اعلان کرد که امتیاز داده جدیدی ایجاد کرده است که بطور چشمگیری پانل ترافیک جهانی را بهبود می بخشد. هرچند اظهار نظر زود است، بایستی تاثیر این منابع جدید بر صحت اندازه های الکسا را در آینده ببینیم. الکسا اعلان کرده است که نوار ابزار الکسا اخیرا بازنشسته شده است هرچند افزونه جستجوگر هنوز در دسترس است.

مطالب زیر ممکن است مورد علاقه شما باشد:

الکسا اینترنت

با ما شریک شوید

با ما باشید

قابل توجه وبمسترها

وبمستر گرامی

در صورتی که به دنبال جذب بازدید کننده یا ارتقای رنکینگ سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم پلکسا را یک پست یا مطلب مهمان کنید. همانطور که برای سایت خود مطلب می نویسید، مطلب خود را آماده و کد نویسی کرده و در پلکسا منتشر کنید. پلکسا هیچگونه دخل یا تصرفی در پست شما نخواهد داشت.

سئوالات، نظرات، پیشنهادات و مطالب خود را با ما و کاربران پلکسا در میان بگذارید - انجمن پلکسا